Üzüm

ÜzümÜzüm : Yabancısı olmadığımız, yaz aylarında bolca tükettiğimiz bir meyve Latince ismi Ribes olan bu meyvenin ana vatanı Anadolu, Kafkaslar ve Kuzey İran olarak bilinir.  10.000 üzerinde üzüm çeşidi bulunan bu meyvenin ülkemizde 1.250 çeşidi bulunur. Ülkemizde en çok yetiştiriciliği yapılan üzüm türleri Adakarası, Aküzüm, Bornova Misketi, Çavuş, Çekirdeksiz, Emir, Misket, Müşküle, Narince ve Öküz gözü üzüm’dür.

Üzümün Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki toksinlerden arındırır. Beyni geliştirir ve beyne enerji verir. Unutkanlığı azaltır. Kan yapar. Kalbi güçlendirir. Damar sertliği ve yüksek tansiyona iyi gelir. Kansere karşı korur. Sinirleri yumuşatır. Yorgunluğu giderir. Böbrekteki kum ve taşları düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kemik, kas çalışması, sinir dokusu ve kalp atışlarını düzenler. Yaşlanmayı geciktirir. Alkol ve sigaranın zararlarını azaltır. Cinsel gücü arttırır. Kabızlığı giderir. Sedef hastalığına iyi gelir. Cildi güzelleştirir. Saçları besler, zayıflatır.
Üzümün Zararları : Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.
Üzüm kaç kalori : 100 gram üzümde 57 Kcall kalori vardır.
Üzüm Çekirdeği ve Üzüm Yaprağının Faydaları için linklere tıklayın.

Tekrar deneyin

Üçkün

Üçkün (Ricinus communis), Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Kastor yağı bitkisi olarak da bilinmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir