Taflanın Faydaları

Taflan
Karadeniz Bölgesinde yetişen şifalı bir meyve olan taflan, bir çok insan tarafından bilinmemektedir. Ülkemizde genellikle Karadeniz insanlarının bildiği bu meyve bir çok hastalığa deva olduğunu biliyor muydunuz? Taflanın diğer isimleri Karayemiş, Laz Kirazı, Gürcü Kirazı Olarak ta bilinir. Bölgede Kabul gördüğü isim ise Karayemiş’tir.

Yapısı Üzüm salkımlarını anımsatan görünümü ise kirazı andıran bu meyve Avrupa’da ilaç firmaları tarafından satın alınarak bazı önemli ilaçların yapısında kullanılmaktadır. Taflanın Ana vatanı Doğu Karadenizdir. Bu meyve daha sonra Dünyanın bazı bölgelerine yayılmıştır. Taflan Ağacı kışın yapraklarını dökmez. Sonbahar aylarında toplandıktan sonra çiçek açan bir ağaç türüdür.

Taflanın FaydalarıTaflanın Faydaları
Sindirim Sistemi sorunlarınızı giderir. Öksürük, Soğuk algınlığı (nezle), Bronşit gibi gribal hastalıklarda oldukça etkilidir. Bayanların adet dönemi yani regl dönemlerinde ağrıları hafiflettiği gibi, adet düzensizliği sorunlarını ortadan kaldırır. Sinirleri yatıştırır. Spazmı giderir. Taze olarak yenildiğinde idrar yolları taşları ve mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Kuru olarak tüketildiğinde şeker hastalığına karşı kullanılır.

Taflanın Zararları
Taflanın yapraklarını yaş olarak kullanamazsınız. Çünkü taflanın taze yaprağı zehirlidir. Taze taflan yaprağını kaynatarak içmemelisiniz. Taflanın çekirdeği de zehirlidir.

Tekrar deneyin

Tatula

Tatula : Latince ismi DATURASTRAMONİUM olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Abızambak, Boru …

6 yorumlar

  1. ben bu meyveden yemiştim karadeniz gezisine gittiğimde mayhoş bir tadı var ismi karayemiş neden taflan diyorsunuz

  2. Ağustos ayınımı bekleyeceğiz taflan yemek için 🙂

  3. eda bu meyvenin adı taflan da ondan. konu başlığında da meyva adı yazıyor.

  4. Bu meyvanin adı taflandir. Karayemis sosyetelerin deyinede. . İsteraç yediniz ister tok hiç dokunmaz.yazın tuzlamasi yapılarak turşu şeklinde saklanır kışın bol soğanlı yada pirasali kavurması süper olur afiyet olsun.bilmeyenler icin büyük kayıp. …

  5. Merhabalar 53 yaşındayım malum menepoza girdim fakat hani derleeya kötu bir olay başına gelince allah düşmanıma vermesin bende aynen öyle idim a dostlar ben karadenizliyim birde. Çok uzun yazmak isterdim ama yerim dar bu karayemişi yemeden menepozdan dolayı çok kötü ateş basmam ve terlemem oluyordu ki anlatılır gibi değil görmeniz lazım o derece gece uykularımın arasında bir basıncım yükseliyor yattığım yerden fırlayıp cama yapışıyorum takiiii dün gece bu mücize meyvemizi yedim veeeee müthiş gece çoook rahat uyudum çok hafif bir ateş basması oldu ateş ve terlemem kesildi resmen buna inanamıyorum inşallah bu mücize meyve derdime çare bulur allahım faydalarını okudum uyanır uyanmaz google amcaya yada teyzeye???? sordum ve ordada yazıyor ama bence daha fazla yazmaları gerek durun bakalım günün nasıl geçecek inşallah bu ateş basmalarım ve terlemem bu mücize meyve durdurur allah herkese şifa versin ilerliyen günlerinde paylaşırım sizlerle birazdaha araştırmam lazım derhal ??? bu benim derdime inşallah şifa olur bir mücize olur allahım

  6. Taflan yapragini kaynanip saclarima ve kaslarima kirpiklerime uyguladim en pahali serumlardan bile etkili oldugunu gordum. Iyiki karadenizde yasiyorum ve evimizin yaninda taflan agaci var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir