Zulumba

Belki ilk defa duyduğunuz Zulumba bitkisi şifalı bir bitkidir. Latince adı Zedoariae rhizoma, ve  olan bu bitki bir çok hastalığa şifa bulmaktadır. Boyu ortalama 1 metre olan ve kökü yönünden fayda sağladığı bilinen bir çeşit bitki olup aynı zamanda sarı renkte çiçek açabilen zulumba, günümüzde şifa arayan insanların derdine derman olmaya geliyor. Zulumba bitkisinin genellikle kökleri kullanılmaktadır.

Zulumba kökünün faydaları

zulumbaBalgam  Sökücüdür, İştah Açar, Gaz Söktürür, İdrar arttırır ve idrar yolları tıkanıklarını giderir, İdrar yolu yanmalarını önler, Uyarıcıdır, Vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Nefes darlığına iyi gelir, Ferahlık verir.
Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-10 gr konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir, toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr içilir.
Haricen : Vücutta olan her türlü ağrıyı gidermek için gül suyu veya sirke ile eritilir, bu su ile ağrıyan yerlere masaj yapılırsa faydalı olur.
Zulumba Bitkisi? Kullanılan kısımları bitkinin köküdür. Tıbbi etkilerinden daha ziyade baharat olarak kullanılır.

Aklınıza takılan sorularınızı sayfamızın üst tarafında bulunan iletişim kısmından bizlere yazarak sorabilirsiniz.

Tekrar deneyin

Zembil Otu

Zembil Otu, bilimsel adıyla Spathiphyllum, genellikle yapraklarındaki beyaz çiçekleriyle tanınan bir bitki türüdür. Hava kökleri …

Bir Yorum

  1. Kolay gelsin. Zulumba bitkisini hamilelğin 7. ayından sonra düzenli tüketildiğin de bebeğin doğumundan sonra yaşanacak gaz sancılarına şifa olduğu. bebeklerin gaz sancısı çekmediğini söyleyen deneyen kişiler vra. Bunun ile ilgili siizn bir tanınız var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir