Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Çoğu meyve çekirdeğinin insan sağlığı için yararlı olduğunu bilmekteyiz. Yaz aylarında sıkça tükettiğimiz bir meyve olan üzümün yararlarını sizler için araştırdık. Sıklıkla tükettiğimiz üzümün çekirdeklerini de tüketmenizde yarar vardır. Bir çok hastalığa iyi gelen üzüm çekirdeğinin yararları şu şekildedir.

Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önler ve damarlarınızı sağlamlaştırır.
Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indirir.
Diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır.
Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. Üzüm çekirdeği sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemlidir.
Üzüm çekirdeği DNA hasarını azaltarak kanser oluşum riskini de minimale indirir.
Üzüm çekirdeği cildin bağdokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırır. Deriyi dinçleştirdiği için kozmetik sanayinde merhem olarak da kullanılır
Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliği ile ilgili çok sayıda hastalığı önler.
Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltarak alerjiyi önler.
Üzüm çekirdeği iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı olurlar.

Kullanım Şekli : Bütün bu faydaların sağlanması için yapmanız gereken sadece üzüm yemek. Siyah üzümün çekirdeğinin daha faydalı olduğu klinik araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Üzümün yaş ya da kuru olması farketmemektedir. Yemesinin zorluğundan dolayı son günlerde çekirdeksiz üzüm daha çok tüketilmektedir.Şüphesiz meyve olarak üzüm çok faydalıdır fakat çekirdeğinin faydaları da çok fazla olduğu görülmektedir. Eğer çekirdeklerini yiyemiyorsanız havan yardımıyla ezerek un haline getirip de tüketebilirsiniz.

Tekrar deneyin

Üçkün

Üçkün (Ricinus communis), Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Kastor yağı bitkisi olarak da bilinmektedir. …

Bir Yorum

  1. Üzüm çekirdeği çok faydalı cidden, Aslında bütün meyvelerin çekirdekleri çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir