Turp

Turp

turpun-faydalari-nelerSonbahar ve kış aylarının sağlık açısından önemli bir besin kaynağı olan Turp tıbben yapılan araştırmalar sonucu insanlar için bir çok faydası olduğu bir çok üniversite tarafından tespit edilmiştir. Turp Sebzesinin ana vatanı Akdeniz Bölgesidir. Türkiye’de turp ihtiyacının %75 i Çukurova  karşılamaktadır.

Bileşiminde C, B1, B2 vitaminleri kükürtlüallyl, şekerler, nişasta, lizasım, hardal yağı, askorbik asid vb. pek çok madde ihtiva eden turp bir şifa kaynağıdır.

TURPUN FAYDALARI

Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır. Cildi güzelleştirir, Kabızlığa iyi gelir, Kansızlığa iyi gelir, Diş etlerini kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Yatmadan önce bir bardak turp suyu içilirse, rahat bir uyku sağlar.
Turpun Zararları :  Mide de yanma ve gaza sebep olabileceğinden mide problemi yaşayanları çok  fazla tüketmemesi gerekir. Turp  yüksek oranda Oksalat  içerdiğinden  aşırı kullanımı  vücutta mineral kaybına sebep olabilir. Turp vücuttaki İyot emilimini azalttığından turp yanında iyot açısından  yüksek  besinler yemek  önerilmektedir.

Tekrar deneyin

Tatula

Tatula : Latince ismi DATURASTRAMONİUM olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Abızambak, Boru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir