Tatula

Tatula : Latince ismi DATURASTRAMONİUM olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Abızambak, Boru Çiçeği, Şeytan Elması, Büyü Otudur. Tatula bitkisi alternatif tıpta sadece yaprakları kullanılmaktadır.  Ağaç tatulası (datura arborea), tüylü tatula (datura innoxia), boru çiçeği (datura metel) Cinsleri de aynı maksatlarla kullanılır.

Tatulanın Faydaları

tatula-faydalariNefes darlığını giderici etkisi ile astımda faydalıdır. Uyuşturucu ve spazm çözücüdür. Ağrıları keser. Terlemeyi, mide ve türkük salgılarını azaltır.Yaşlılıkta, nevraljide, sinir sistemini yatıştırıcı, solunum yolu hastalıklarında, antispazmotik ve antiallerjiktir, boğmaca, astım ve parkinson sendromunda kullanılır.

Tatula Nasıl Kullanılır : Yaprakları, çiçekleri ve tohumları kullanılır. Tohumlarından elde edilen tentür ya da yağ kullanılabilir. Sigara şeklinde nefes darlığını gidermek için kullanılabileceği gibi merhem halinde ağrı giderici olarak da kullanılmaktadır.

Tatulanın Zararları : Zehirli bir bitkidir. Doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde zehirlenebilirsiniz.

Tekrar deneyin

Teke Sakalı

Teke Sakalı : Latince ismi Trapogon angustifolium olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer ii Keçi Sakalıdır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir