Tarhun

tarhun-faydalariTarhun : Latince ismi Artemisia dracunculus olan bu bitkinin yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Fransız mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yerini alır. Dünya’da Fransız Tarhunu olarak da adlandırılır. Bilinen diğer ismi ise Ejderha otudur. Tarhun bitkisi 70 – 150 CM boylanabilen çok yıllık bit bitki türüdür. Tarhun güneşi, nemi ve nötür toprağı sever.

Tarhunun Faydaları

Sindirim sistemini çalıştırır. Hıçkırık, şişkinlik, kabızlık, iştahsızlığa iyi gelmektedir. C vitamini yüksek olduğu için vücudun bağışıklık sitemini güçlendirir. Dişleri güçlendirir, Diş eti hastalıklarına iyi gelir, Diş ağrısını dindirir. Uykusuzluğa iyi gelmektedir. Vücuda oksijen vererek kan dolaşımını düzenler. Vücuttaki toksinleri atar. Yaşlanma hızını azaltır. Romatizma hastalıklarına iyi gelir. Bayanlarda adet öncesi ağrıları dindirir. Kalp krizi ve felç olasılıklarını azaltır. Yaraları iyileştirir. Kırmızı kan ve anemi eksikliğini önler. Tıroid bezlerini besler. Kemikleri güçlendirir. Kolesterole iyi gelir. Saçları besler. Gebelik döneminde kullanılmalıdır.
Tarhun Çayı : 1 Büyük fincan için 1 çay kaşığı kuru tarhun yeterlidir. Kaynamış suyun üstüne dökün 3 – 4 dakika demlenmesi için bekleyin, Daha sonrasında bitki çayınızı içebilirsiniz.

Tekrar deneyin

Tatula

Tatula : Latince ismi DATURASTRAMONİUM olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Abızambak, Boru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir