Roka

Hardalgiller familyasından, tek senelik ve otsu bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz ülkeleridir ve buralarda doğal olarak yetişir. Ayrıca Avrupa ve Amerika’da da yaygın olarak kullanılmaktadır. Boyu 1 metreye kadar uzayabilir. Tüysüz ve ince yapraklarının şekli ve rengi iklim koşullarına göre değişir. Rutubetli ortamlarda yaprağının kalitesi artar. Yapraklar taze olarak çokça kullanıldığı için toplanırken demetlenir ve yine demet halinde satılır. Ülkemizde de en çok taze yaprakları tüketilir.
Diğer İsimleri: Eruca sative, Garden rocket, Roquette Roka: Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

Rokanın Faydaları

Roka iştah açıcıdır. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Karaciğere faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Uyarıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mafsal iltihaplarını giderir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Öksürüğü keser. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Roka Besin Değerleri
Ağırlık gr….: 100
Protein……: 3
Karbonhidrat: 3,2
Yağ………..: 0,6
Kalori……..: 33

Tekrar deneyin

Rezene Yağı

Rezene : Latince ismi Foeniculum vulgare Mİll olan bu bitki Akdeniz’de doğal olarak yetişmektedir. Boyu 3 …

Bir Yorum

  1. roka Türkiye’de yetiştirilebilinir mi yetiştirebilirsem kolayca pazarlayabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir