Rezene Yağı

Rezene : Latince ismi Foeniculum vulgare Mİll olan bu bitki Akdeniz’de doğal olarak yetişmektedir. Boyu 3 Metreye kadar ulaşabilen rezene sarı renkte çiçekler açar. Rezene’nin özünden elde edilen yağ Rezene Yağıdır. Yapılan araştırmalar sonucu rezene yağı‘nın bir çok hastalığa iyi geldiği anlaşımıştır.

Rezene Yağı Faydaları

Bottle of olive oil and vinegarBalgam Kesici ve Balgam Söktürücüdür. Sindirimi hızlandırır. Vücuttaki iltihaplanmaları giderir. Kronik mide rahatsızlıklarında hekimlerin kullandığı başlıca çözüm yolu rezene yağıdır. Krampları giderir. Kalp sağlığını koruyucudur. Kalp atışlarını hızlandırır. Çocuklar için Karın ağrılarında, Gaz çıkartmada ve Soğuk algınlıklarında kullanılır. Anne sütünü arttırır. Regl ağlarından kurtulmak için bir bardak meyve suyunun içine 7-8 damla rezene yağı damlatarak içebilirsiniz. Menapoz ve kemik erimesinde yararlıdır. Selülit tedavisinde kullanılır. Cildi besler ve cilt yüzeyindeki pürüzleri giderir.
Rezene Yağı Nasıl Kullanılır : Günde 3 kez bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Ayrıca yaraların üzerine sürülür.
Rezene Yağının Zararları : Gastrit ve ülser olanlar kullanmamalıdır. Hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır.

Tekrar deneyin

Rüzgar Gülü

Rüzgar Gülü : Latince ismi Anemone ranunculoides olan bu bitki Türkiye’de Doğu Karadeniz, Karadeniz ve Kuzey …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir