Reyhan

Reyhan

( Ocimun sanctum L. ( Labiate )
Adaçayıgiller ailesinden olan Reyhan ülkemizde genellikle hoş kokusu nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Reyhan çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeleri dört köşeli ve sık dallıdır. Yaprakları basit, karşılıklı olup uç kısmı sivri, dip kısmı yuvarlaktır. Yaprak büyüklüğü çeşitlere bağlı olarak büyük veya küçük olabilir. Reyhan çiçekleri iki dudaklı ve beyaz renklidir.

feslegen-569Reyhanın tıbbi olarak kurutulmuş yaprakları kullanılır. Kültüre alınmış Reyhan yaprakları 2,5-7,5 cm uzunluğunda 1-3 cm genişliğindedir. bu yaprakların kendine has hoş bir kokusu vardır. Tadı keskindir. Reyhanın içinde, sabit yağ, uçucu yağ, tanen ve eugenol adı verilen bileşik vardır.

Reyhanın Faydaları

Kalp hastalıkları ve sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir.
Tıbbi olarak Reyhan artirit, astım, bronşit, soğuk, algınlığı ve nezle tedavisinde kullanılır. Bunun dışında kulak ağrısı, kalp hastalıkları, sıtma, sinüzit, yılan sokması, mide ağrısı ve kusmada da geleneksel olarak kullanılmaktadır. Reyhan bitkisi yan Reyhan yılan sokması, kalp hastalıkları ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

Tekrar deneyin

Rezene Yağı

Rezene : Latince ismi Foeniculum vulgare Mİll olan bu bitki Akdeniz’de doğal olarak yetişmektedir. Boyu 3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir