Frenk Kimyonu

Frenk-KimyonuFrenk Kimyonu: Latince ismi Carum carvi, Ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Karaman kimyonu, Keraviye’dir. Maydanozgiller ailesindendir. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya’dır Ülkemizde bir çok yerde doğal olarak yetişmektedir. 1.40 cm kadar büyüyebiliyor. Beyaz ve pembe renkte çiçekler açar. Bu bitkinin Tohumları, Meyveleri, ve meyvelerinden elde edilen yağ kullanılmaktadır.

Frenk Kimyonunun Faydaları

Dispepsi ( Hazımsızlık ) iyi gelir. Anne sütünü arttırır. Mideye faydalıdır. midedeki gazı çıkartır, mideyi rahatlatır.  Balgam söktürür. İştah açıcı ve uyarıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Kramp çözücüdür. Kadınlarda aybaşı sancılarını hafifletir. Diyareyi (ishal) keser. Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Ağız kokusunu giderir. Boğaz ağrılarını dindirir. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bronşitte ve astıma eslik eden bronşit durumunda rahatlatıcıdır. Bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

Frenk kimyonu nasıl kullanılır ? Tohumları ve tohumlarından elde edilen Frenk kimyonu yağı kullanılır. Genellikle kurutulan tohumları baharat olarak kullanılır. Frenk kimyonu yağı baş ağrısı ve migren şikayetlerini azaltır.

Frenk kimyonu çayı : Frenk kimyonu tohumundan çay hazırlamak için, 1-2 çay kaşığı dolusu Frenk kimyonu tohumunu 150 ml kaynar suya atarak 10-15 dakika demleyiniz ve süzerek içiniz.

Tekrar deneyin

Filiskin Otu

Filiskin : Doğal ortamlarda yetişen şifalı bir ot türüdür. Latince ismi Mentha pulegium olan bu bitkinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir