Filiskin Otu

filiskin-faydalariFiliskin : Doğal ortamlarda yetişen şifalı bir ot türüdür. Latince ismi Mentha pulegium olan bu bitkinin Türkiye’de bilinen diğer isimleri ise Yarpuz, Narpuz, Pülüskün ve Yabani nanedir. Türkiye’de bir çok bölgede bulunan Filiskin nemli ve sulak topraklarda yetişir. 10 cm ile 30 cm arasında değişen boyu ve morumsu pembe renkli çiçekleri ile arıların başlıca besin kaynağıdır. Filiskin bitki çayı olarak tüketilir.

Filiskin Faydaları

Kalbi korur, Mide ağrılarına iyi gelir. Mide ve bağırsaktaki gazları atar. Erkeklerde cinsel isteği arttırır. Metabolizmayı hızlandırarak sindirim sitemini düzenler. Sakinleştirir. Vücuttaki spazmik ağrıları dindirir. Bayanlarda ay başı sancılarını azaltır. Mesane yollarını temizler. Kanı Temizler.
Filiskin Nasıl Kullanılır : 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş yarpuz yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çay, günde üç kez içilebilir.
Filiskin Zararları : Fazla yenirse göz kararması ve baş dönmesi yapar. Düşüğe neden olabileceği için gebelikte Filiskin alınmamalıdır. Böbrek sorunu olanlar da Filiskin almaktan kaçınmalıdır.

Tekrar deneyin

Fejoya

Fejoya : Daha önce belki de hiç duymadığınız bir meyve türü olan Fejoya tropikal bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir