Fındık Yağı

findigin-faydalariDünya Fındık üretiminin %75 gibi büyük bir rakamı Türkiye’de gerçekleşmektedir. Fındığın Ana Vatanı Türkiye olmasına rağmen, İtalya, Amerika, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerde fındık üretimini yapmaktadır. En kaliteli Fındık Türkiye’de yetiştirilmektedir. Ülkemizde üretimi Sakarya’dan Artvin’e kadar bütün Karadeniz sahiline yayılmaktadır. Fındık tüketimininde de lider ülkeyiz, Lakin bu fındık yağı tüketiminde dünya ülkeleri gibi zayıfız.

Fındık Yağının Faydaları

Fındık yağında yüzde 83 oranında oleik, yüzde 12 oranında linoleik asit, E vitamini, minerallerden kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bulunmaktadır.Damar sertliği, daralması ve kalp hastalıklarını önler. Vücuttaki aktiviteyi arttırır, psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir, üreme sistemini güçlendirir. Hücrelerden doku ve organlara kadar tüm yapılarda yaşlanmaya karşı doğal savunma oluşturur. Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır. Dökülen saçları besler, Saç dökülmesini önler. Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar, menopoz sonrası kemik erimesini yavaşlatır. Bünyesinde bulunan yüksek E vitamini alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı kuruyucu etki yapar.
Kullanım Alanları : Cilt için kullanılır. Ayrıca, içilebilir.
Kullanım Önerileri : Fındık yağı cilde direkt olarak uygulanabilir. Ayrıca günde bir tatlı kaşığı içilebilir. Fındık yağı aynı zamanda yemeklerde ve salatalarda da kullanılabilen bir yağdır.

Tekrar deneyin

Filiskin Otu

Filiskin : Doğal ortamlarda yetişen şifalı bir ot türüdür. Latince ismi Mentha pulegium olan bu bitkinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir