Fesleğen

Fesleğen
( Ocimun sanctum L. ( Labiate )
Adaçayıgiller ailesinden olan fesleğen ülkemizde genellikle hoş kokusu nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fesleğen çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeleri dört köşeli ve sık dallıdır. Yaprakları basit, karşılıklı olup uç kısmı sivri, dip kısmı yuvarlaktır. Yaprak büyüklüğü çeşitlere bağlı olarak büyük veya küçük olabilir. Fesleğen çiçekleri iki dudaklı ve beyaz renklidir.

Fesleğenin tıbbi olarak kurutulmuş yaprakları kullanılır. Kültüre alınmış fesleğen yaprakları 2,5-7,5 cm uzunluğunda 1-3 cm genişliğindedir. bu yaprakların kendine has hoş bir kokusu vardır. Tadı keskindir. Fesleğenin içinde, sabit yağ, uçucu yağ, tanen ve eugenol adı verilen bileşik vardır.

Fesleğenin Faydaları

Kalp hastalıkları ve sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir.
Tıbbi olarak fesleğen artirit, astım, bronşit, soğuk, algınlığı ve nezle tedavisinde kullanılır. Bunun dışında kulak ağrısı, kalp hastalıkları, sıtma, sinüzit, yılan sokması, mide ağrısı ve kusmada da geleneksel olarak kullanılmaktadır. Fesleğen bitkisi yan fesleğen yılan sokması, kalp hastalıkları ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

Tekrar deneyin

Filiskin Otu

Filiskin : Doğal ortamlarda yetişen şifalı bir ot türüdür. Latince ismi Mentha pulegium olan bu bitkinin …

2 yorumlar

  1. Değişik bitkileri bizlerle hiç bir maddi çıkar talep etmeden bizlere sundunuz teşekkürler, Ortanca güzel bir çiçeğe benziyor

    • Harika bitkileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler Fesleğen bitkisini nereden temin edebilirim bir fikri olan var mı arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir