Turna Yemişinin Faydaları

T feth 44.388 views
sponsorlu reklam

Turna Yemişi
Vacinium macrocarpon, V. Oxycoccus Fundagiller ( Ericacaae )

Keçi üzümü, Kırmızı meyveli yaban mersini olarak da bilinir. Kuzey Amerika ve Avrupa turba bataklığı ve ormanların yerlisi turna yemişi ağır büyüyen bir çalıdır. Günümüzde yaygın olarak ekilen bitkinin koyu yeşil yapraklarının tepesinde yaz başına doğru pembemsi beyaz çiçekler çıkar. Küçük, yeşilimsi meyveleri olgulaştıkça kırmızıya dönüşür. 2000′ li yıllarda Türkiye’ de de Rize, Trabzon ve Samsun’ da yetiştirilmesine başlanmıştır.

Turna Yemişinin Faydaları
Turna yemişi kan şekerini düşürür, idrar yolları enfeksiyonlarını giderir. Bazı kanser türlerine, yaşlanmaya, kalp ve ülsere karşı koyar idrar söktürücüdür. Yatak ıslatmayı ve mesane kasılmasını, iştah kaybını engeller, ishali giderir, gut hastalığını, böbrek ve romatizmayı, yorgunluğu geçirir. Ağız içi iltihaplarını iyileştirir, mide ve on iki parmak bağırsak ülserlerini iyi eder, damar sertliğini ve boğaz yanmasını önlemektedir. Bol miktarda omega-3 vardır. Beyin hücrelerindeki hasarı önler, felç riskini de azaltır.

Karadeniz Bölgesinde Turna Yemişine Likarba Denilmektedir.Turna Yemişi

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{feth}

“Turna Yemişinin Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. merve dedi ki:

  çocuğumun işhatını açmak için etkili olurmu?

 2. sedef dedi ki:

  oldukça faydalı bir bitki turna yemişi

 3. ali taner dedi ki:

  red bull da kullanıyor 😀 vardır bir bildiği 😀

 4. Fuat dedi ki:

  Bugün Red Bull Red Edition içeceğini içtim harika bir tadı vardı. Turna yemişini de ilk defa duydum ama araştırınca tedirginliğim kalmadı. Diğer Red Bull un tadı bana değişik acı bir tat oluyor.
  Bundan sonra Red Bull Red Edition Turna Yemişini içeceğim. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir