Zerrin

zerrin-faydalariZerrin : Latince ismi Narcissus tazetta olarak bilinmektedir. Ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Nergis Çiçeği ve Fulya Çiçeğidir. Bazı türleri ise Çin Zerrini, Yabani Zerrin ve Güz Zerrinidir. Bu bitki çiçeğinin ana vatanı Avrupa’dır. Boyu 25 cm ile 80 cm arasında değişmektedir. Çiçekleri ise sarı ve beyaz renklidir. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz Bölgesinde doğal ortamlarda ve özel bahçelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hadis-i şerifte, “Nergis çiçeği koklamaya devam ediniz, zira kalpte delilikten, barastan, cüzzamdan birer habbe vardır; onları nergisten başka birşey gideremez.” buyurmuştur.

Zerrin Faydaları

Kusturur, Kabızlığı giderir ve ishal yapar, Bunun için etkili bir zayıflatma aracıdır.  Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Sara iyi gelir. Rahim ve mesane ağrılarını yok eder.
Zerrin Zararları : Hamile bayanlar hiç bir şekilde ne çayını ne de soğanını kullanmamalıdır. Eğer kullanır ise çocukta düşüğe neden olabilir. Çiçeğin soğanı yenmemelidir. 

Tekrar deneyin

Zembil Otu

Zembil Otu, bilimsel adıyla Spathiphyllum, genellikle yapraklarındaki beyaz çiçekleriyle tanınan bir bitki türüdür. Hava kökleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir