Zencefilin Faydaları

Zencefil
Zingiber officinale Roscoe ( Zingiberaceae )
Ülkemizde baharat olarak tanınan zencefil, zencefilgiller ailesinin en karakteristik türüdür. Zencefil kökleri taze etli ve sulu silindirik bir yapıya sahip iken kurudukça bol lifli odunsu bir görünüş kazanır. Tazeyken çok açık kahve renkli, 3 – 16 cm boyunda ve 2 cm kalınlığında olan zencefil kuruduğunda kirli beyaz renkli, 2 – 3 cm uzunluğunda ve 0,5 – 1 cm kalınlığında olur. Güneydoğu Asya’da doğal olarak yetişen zencefilin kendine has bir kokusu vardır. Zencefil rizomlarının içinde yüzde 1 – 4 oranında uçucu yağ ”Oleoresin” ”Zingiberen” ve ”Curcumen” gibi kimyasal bileşkeler vardır.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin tıbbi olarak kurutulmuş ve öğütülmüş rizomları veya rizomlarından elde edilen ekstre ve tentürleri kullanılır. Yapılan klinik araştırmalarda deniz tutmasında, Karayolu seyahatlerinde meydana gelen ve hamilelik döneminde görülen bulantılarda etkili olduğu ispat edilmiştir. BuZencefilin Faydalarınun dışında zencefil hazımsızlık, İshal, Mide spazmları, Grip ve soğuk algınlığında, migren ağrılarında ve romatizmal ağrılarda kullanılmaktadır.

Zencefilin Zararları

Zencefilin bilinen zararlı bir yan etkisi yoktur. Ancak safra taşı ve kanda pıhtılaşma sorunları olanların doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilmektedir.

Tekrar deneyin

Zembil Otu

Zembil Otu, bilimsel adıyla Spathiphyllum, genellikle yapraklarındaki beyaz çiçekleriyle tanınan bir bitki türüdür. Hava kökleri …

2 yorumlar

  1. daha fazla faydası vardı zencefilin

  2. Zencefili her zaman tüketirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir