Zemberek Otu

zemberek-otu-faydalariZemberek Otu : Latince ismi Equisetum Arvense olan bu bitkinin ülkemiz de Atkuyruğugiller ( Equisetaceae ) Kırkkilitotu, Zemberekotu, Çamotu, Kırkboğum, Tilkikuyruğu, Katırkuyruğu, Beygirkuyruğu, Boğumlucaotu isimleri de bilinmektedir. Doğal ortamlarda sulak ve bataklıklarda yetişen zemberek otu bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bu otun kökleri hariç diğer kısımları kurutularak bitki çayı olarak kullanılmaktadır.

Zemberek Otu Faydaları

İdrar söktürür. Taş ve kumların düşürülmesinde faydalıdır. Kronik bronşitte yararlıdır. Streste iyi gelir. Önemli bir böbrek ilacıdır. Damarları ve kasları yumuşak tutar. Kemikleri kuvvetlendirir. Tırnak kırılmalarında faydalıdır. Yaraları iyileştirir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Kan temizleyici. Vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı. İdrar yolları iltihaplarında ve meshane iltihaplarında etkilidir. 
Zemberek Otu Çayı Nasıl Yapılır : Demleme 1-4 g kurutulmuş bitki 2 bardak suda 10-15 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. İdrar söktürücü Özelliğinden dolayı atkuyruğu gece yatmadan önce içilmelidir.

Tekrar deneyin

Zembil Otu

Zembil Otu, bilimsel adıyla Spathiphyllum, genellikle yapraklarındaki beyaz çiçekleriyle tanınan bir bitki türüdür. Hava kökleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir