Zakkum Çiçeği

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAZakkum Çiçeği : Latince ismi Nerium oleander olan Zakkum bitkisi ülkemizde doğal ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri yaz aylarında pembe, sarı ve beyaz renkte açar. Yaprak dökmeyen bir bitkidir. Meyveleri kapsül şeklindedir. Oldukça zehirlidir. Ev ilaçlamalarında kullanılır. 

Zakkum Çiçeği Faydaları

Çok düşük dozda alındığında Kalbe iyi gelmektedir. İdrar söktürür. Uyuz, Deri ve kaşıntılara faydalıdır. Bit ve pireleri öldürür. Arı sokmasına iyi gelir. Haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir. Akrep ve arı sokmasında faydalıdır. Vücutta biriken suyu boşaltır. Bir çok kanser hastalığı için ilaç yapımında kullanılmaktadır.
Zakkum Nasıl Kullanılır : Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.

Tekrar deneyin

Zembil Otu

Zembil Otu, bilimsel adıyla Spathiphyllum, genellikle yapraklarındaki beyaz çiçekleriyle tanınan bir bitki türüdür. Hava kökleri …

Bir Yorum

  1. Zakkum çiçeği tohumu temin edebilirmiyim çiçekçilerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir