Venüs Saçı

Venus-Saci-Ishal-OtuVenüs Saçı : Adiantaceae ailesindendir. Ülkemizde doğal olarak yetişen bir bitki türüdür. Her yörede ismi farklıdır. Doğu Karadeniz’de İshal otu, Güney Ege’de Karabacak Otu, Doğu Anadolu’da Fatma saçı olarak bilinmektedir. Bu bitki denizden 1300 metre yüksekliklere kadar doğada görünür. Boyları 10 ile 40 cm arasında değişmektedir. Çiçeksiz ve çok yıllık bir bitki çeşididir. Haziran ve Eylül aylarında toplanır. Bileşiminde tanen, acı madde, uçucu yağ, müsilaj ve şeker bulunur.

Venüs Saçının Faydaları

İshali Keser, Öksürüğü Keser, Balgamı Söker, Anjine iyi gelir, Bronşite iyi gelmektedir. İdrar yollarında oluşan taş ve kuma, sarılığa iyi gelir. Güçsüz ve dökülen saçlara iyi gelir. Saçınızdan Kepeği Keser.
Venüs Saçı Bitkisi Nasıl Kullanılır : 1 litre (5 bardak) kaynar su, 20-30 gram taze ya da kurutulmuş venüs saçı yaprağının üzerine dökülüp, 10-15 dakika demlenir, balla tatlandırılarak günde 2-3 kez birer bardak içilir.
Saçlarınız İçin Venüs Saçı : 3 litre ( 15 bardak ) Suya 100 gram taze ya da kurutulmuş venüs saçını döküp 10-15 dakika karıştırın. Daha sonra sıcak su ile saçlarınızı yıkayın.

Tekrar deneyin

Vapur Dumanı

Latince ismi Ageratum houstonianum olan çiçek bitkisidir. Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olup orada yetişen yabani (doğal) türlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir