Venüs Çarığı

venus-carigi-faydalariVenüs Çarığı : Latince ismi Paphiopedilum callosum olan bu bitki bir çok isimle bilinmektedir. Bu isimler Amerikan Kedi Otu, Kanayan kalp, Hanım Terliği, Mokasen Çiçeği, Maymun Çiçeği, Nuh’un Gemisi, Kaygan Kök, Venüs ayakkabısı, Sarı Hanımın Terliği, Sanlar olarak bilinir. Çiçekleri 30 cm uzunluğundaki nümü almış; çiçekleri 30 cm uzunluğundaki bir sap üzerinde 6-7 cm genişliğinde; alt çanak yaprakları geniş, dairevi, beyazla yeşil arasında,uzunlamasına mor çizgili; taç yaprakları soluk yeşil renkte olan bitkilerdir.

Venüs Çarığı Faydaları

Spazm çözücü,Terletici,Tonik,Venüsçarığının kök gövdesinden hazırlanan çay sinirsel baş ağrıları, genel sinirlilik, uykusuzluk, histeri ve alkol krizi nöbetleri için iyi bir sakinleştiricidir.Kramplar ve kas spazmları için de faydalı olabilir Yüksek dozlarda alındığında kök ve gövde hayaller görmeye neden olabilir.
Venüs Çarığı Zararları : Taze bitki temastan sonra deri alerjilerine neden olabilir.
Venüs Çarığı Nasıl Kullanılır : Kök, gövdeyi sonbaharda toplayın.5 çorba kaşığı kök gövdeyi 16 litre suda 1 saat demleyin. Gerektikçe, her saat başı 1 çorba kaşığı alın. Veya 1/2 litre suya 1 çay kaşığı kök gövde kullanın ve günde 1 bardak alın.Tentür olarak, gerektikçe, 5 ila 30 damla alın.

Tekrar deneyin

Vapur Dumanı

Latince ismi Ageratum houstonianum olan çiçek bitkisidir. Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olup orada yetişen yabani (doğal) türlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir