Venüs Bitkisi

Venüs bitkisi, çok değişik bir bitki çeşididir. Latince ismi Dionaea muscipula ve halk dilinde Sinek Kapan Bitkisi olarak bilinmektedir. Venüs bitkisi Amerika Birleşik Devletlerinin güney doğusunda bataklıklarda yetişen böcekçil bir bitkidir.  Rozet biçiminde yayılmış 4 ile 8 yaprağı ve şemsiyemsi beyaz çiçeklerle son bulan bir sapı vardır. Her yaprağın ayası uca doğru ip gibi uzar; bunun iki yanında bir menteşenin iki kanadı gibi bakışımlı ve yassı iki lop bulunur. Lopların kenarları kıllarla çevrilidir. Üst yüzlerinin ortasına doğru en küçük temasa bile duyarlı, üç sert kıl bulunur; bir böcek bu kıllardan birine bir kez dokunursa kapan kapanmaz. Bir kıla dokunduktan sonra baska bir kıla, veya 20 saniye içinde tekrar aynı kıla dokunursa kapan menteşemsi iki kanadı harekete geçerek üst üste gelir ve kenardaki kıllar birbirine girerek hayvanı içeriye hapseder. Bunun amacı yanlış alarmları önlemektir. Tuzağın dişleri aralık kalacak şekilde kapanır. Büyük böceklerin kaçışı engellenirken, küçüklerin kaçmasına izin verilir.

Venüs Bitkisinin Faydaları
Kene Isırmasına karşı etkili bir bitkidir. İdrar söktürür, Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Titremeli, kasılmalı öksürük nöbetlerinde, boğmaca has­talığında toz haline getirilmiş sinekkapanı 500 gram kaynar su ile haş­lanır, soğuduktan sonra süzülerek 2 gün içinde aralıklarla azar azar içilir. Bitki taze haldeyken suyu çıkarılarak nasırlara ve siğillere karşı kullanılır.
Venüs Bitkisini Merak edenler videodan ulaşabilirler http://youtu.be/PgvuCqBCrrg

Tekrar deneyin

Vapur Dumanı

Latince ismi Ageratum houstonianum olan çiçek bitkisidir. Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olup orada yetişen yabani (doğal) türlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir