Üvez

Üvez meyve veren bir ağaç türüdür. Boyu 15 metreye kadar uzayabilen üvez ağacı ilk bahar mevsiminin sonları ve yaz mevsiminin başlarında beyaz çiçek açar, meyveleri sonbahar mevsiminde olgunlaşarak tüketilmektedir. Kışın ise yapraklarını döker. Güllügiller familyasından olup diğer ismi Sorbus olarak ta bilinmektedir. Meyveleri Sarı, Kahverengi, Eflatun ve Kırmızıdır. Yaprakları 7 ile 12 arasında parçacıklar halinde değişmektedir. Meyveleri çok küçüktür 10 ile 20 mm arasında değişmektedir. Meyvenin yapısı armuta benzemektedir. Üvez ağacı ülkemizde Karadeniz Bölgesi ve Orta Anadolu bölgesinde oldukça sıklıkta görülen bir ağaç türüdür. Sıcağı seven bir ağaçtır.
Meyvesinin mayhoş bir tadı vardır, Üvey yaprağından çayda yapılmaktadır. Yapılan bitki çayının Şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. C vitamini deposudur. Diyet yapan insanlar Üvez çayı tüketirler.

Üvezin Faydaları

Tıpta kabul gören faydaları şu şekildedir. Kabızlığa karşı oldukça etkilidir. Şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. Özellikle şeker düşürücü özelliği bulunmaktadır. İdrar Söktürür, Tansiyonu düşürür, Aybaşı kanaması azlığını giderir, Kan şekerini düşürür.

Tekrar deneyin

Üçkün

Üçkün (Ricinus communis), Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Kastor yağı bitkisi olarak da bilinmektedir. …

3 yorumlar

  1. Üvez çok faydalı bir bitkidir.

  2. Bana göre mükemmel bir site ama içerik biraz kısıtlı farklı bitki ve meyvelerin insan sağlığı için önemini belirtmişsiniz.

  3. TÜM KOMBUCHA İÇENLERE MÜJDE–ŞEKER HASTALIĞININ BAŞ İLACI
    ARTIK KOMBUCHA NIZI KENDİ EVİNİZDE KENDİNİZ YAPABİLMENİZ İÇİN
    KOMBUCHA MANTAR VE STARTER KITLERİMİZ PAYLAŞIMA SUNULMUŞTUR. FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ.ADANA-05379353475-MAİL:ahmetidrisulutas@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir