Unutma Beni Çiçeği

Unutma beni çiçeği

Dünyada bilinen ismi Myosotis olan bu çiçek  Boraginaceae familyasındandır. Bu çiçeğin Türkiye’de bilinen ismi Unutma Beni ve Beni Unutma olarak halk arasında bilinmektedir. Unutma beni çiçeği ülkemizin çoğu bölgesinde doğal olarak yetiştirilse de bir çok hanım saksılarda özenle yetiştiriciliğini yapmaktadır. Unutma beni çiçeği özellikle mavi renklidir, mavinin dışında pembe ve beyaz renklerine rastlamakta mümkündür.

beni-unutma-cicegi-569Yaklaşık elli türdedir. Türlerin büyük bir kısmı küçük (yaklaşık 1 cm veya daha küçük çapta) ve yassı 5 mavi taç yaprağa sahip çiçekler açarlar. Baharda açan çiçeklerde renk çeşitliliği sıklıkla görülebilir; genel olan mavi rengin dışında beyaz ve pembe renkler de sıklıkla görülebilir. Gölgeyi tercih eden bitki bahçelerde oldukça yaygındır ve kült ive edilmiş olanları sıklıkla birkaç renkte çiçek açarlar.

Unutma Beni Çiçeğinin Faydaları

* Sinirlilik hali, * sinirsel öksürükler, * hava yutma, * yarım baş ağrısı, * adet düzensizliklerinde faydalıdır.

Unutmabeni Çiçeği Nasıl Kullanılır: Bu bitkinin 40 gram çiçeği litre suda haşlanır. Elde dilen çay yemeklerden sonra birer çay bardağı içilirse kısa zamanda şifasını gösterir.

Tekrar deneyin

Üçkün

Üçkün (Ricinus communis), Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Kastor yağı bitkisi olarak da bilinmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir