Uludağ Soğanı

Uludag-sogani-faydalariUludağ Soğanı : Latince ismi Allium olympicum olan bu bitki ülkemizde yetişen bitki türlerindendir. Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. 8-10 santim uzunluğundadır ve 3-4 tane çimene benzer yaprakları vardır. Çiçeğin sapı şemsiye şeklinde olmakla beraber çiçeğe eğik görüntüsünü kazandırır.Çiçekleri en uçlarda beyaz ve açık pembe tonlarında, ortalarına doğru morumsu bir renk almakla beraber çiçeğin tablası yeşildir.

Uludağ Soğanı Faydaları

Kabızlığı giderir. İshal eder. Metabolizma sistemini çalıştırır. Sakinleştirir. Düzenli uyku sağlar. Mide hastalıklarına iyi gelir. Halsizliğe karşı etkilidir. Vücuttaki hücreleri besleyerek çoğalmasını sağlar. İdrar yollarını temizler. Bronşite iyi gelir.
Uludağ Soğanı Nasıl Kullanılır : Bitkinin yaprakları kurutularak, 200 ml su bardağı için 10 gram kuru uludağ soğanı çiçeği kullanarak demleme usulü bitki çayı yaparak tüketebilirsiniz.
Uludağ Soğanı Zararları : Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Tekrar deneyin

Üçkün

Üçkün (Ricinus communis), Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Kastor yağı bitkisi olarak da bilinmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir