Sinir Otunun Faydaları

Sinirotu
Sinirotgiller ailesinden olan sinirotlarının geniş yaprakları vardır. Bu yapraklar üzerinde paralel olarak iletim demetleri bulunur. Bu boyuna görülen damarlanma nedeni ile bu türlere sinir otu adı verilir. Sinir otu çiçekleri daha çok nemli ve gölgeli yerlerde yetişir. ülkemizde doğal olarak bulunan bu türün Hindistan ve Pakistan’da tarımı yapılmaktadır.

Sinir otunun Faydaları
Sinirotların tıbbi olarak kurutulmuş yaprakları ve tohum kabukları kullanılır. Sinirotlarının içinde müsilaj, çeşitli monosakkaritler ce sabit yağ bulunur. İçinde bulunan müsilaj nedeniyle sinirotları çok iyi yumuşatıcıdır. Bu nedenle kronik kabızlıkla başarı ile kullanılır. Ayrıca kan şekerinin düşürülmesinde, hemoroitin yumuşatılmasında, kolesterol kontrolünde de etkili klinik teslerde saplanmıştır. Ülkemizde ise yumuşatıcı özelliği ile özellikle öksürük şuruplarının yapımında kullanılır. Sinirotu tohumlarını kabukları su ile birlikte alınmalıdır. Kurutulmuş yaprakları ise daha çok tentür veya dekoksiton şeklinde kullanılır. Sinirotu bitkisi bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

Tekrar deneyin

Şevketi Bostan

Şevketi bostan (Trigonella foenum-graecum), baklagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ancak …

2 yorumlar

  1. Sinir otunu nereden temin edebilirim bir fikri olan varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir