Portakal

portakal-faydalariPortakal : Latince ismi Citrus sinensis olan ülkemizde sıkça tüketilen bir meyve türüdür. Ana vatanı Hindistan’dır. Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz Bölgesinin kıyıya yakın kesimlerinde yetiştirilmektedir. Kışın tüketilen bir meyve olan portakal bir çok hastalığa iyi gelmekte ve vücutta eksik olan C ve B vitaminlerini karşılamaktadır.

Portakalın Faydaları

Kılcal damarları güçlendirerek, damar sertleşmesini ve felci önler. Böbrek ve idrar kesesi hastalıklarında etkilidir. Ateş düşürücü, terletici, solucan ve bağırsak kurtlarını düşürür. Cildi güzelleştirir, kansızlığı giderir. Kaynatılarak suyu elde edilen portakal yaprakları, spazm çözücü olarak kullanır. Mide ilacı yapımında kullanılan portakal kabuğu, aynı zamanda cinsel gücü artırır. Karaciğeri çalıştırır, safra salgısını artırır. İçerdiği folik asitten dolayı hamiliğin ilk üç ayında, daha fazla tüketilmesi önerilir. Folik asit, anne karnındaki bebeğin anomalilerini önler, bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar.  Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.  Öksürüğü Azaltır.

Tekrar deneyin

Pancar

Pancar, turpgiller (Brassicaceae) familyasından, genellikle kırmızı veya sarı renkli, sert, yumru köklü bir sebzedir. Yaprakları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir