Pazı

Pazi-FaydalariPazı : Latince ismi Beta vulgaris  bir sebzedir. Ispanağa benzerliği ile bilinen pazı içerdiği Anadolu’da yabani ıspanak ve yaban pancarı olarak da bilinmektedir. İçerdiği A, C ve K vitaminleri sayesinde bol vitaminli sindirimi kolay,  E vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içeren bir kış sebzesidir.

Pazı kırlarda doğal ortamlarda ve bahçelerde yetiştirilir. Pazı bitkisi başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere, İç Anadolu, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Pazı mutfağımızda, Salata, Dolma ve çorbası yapılmaktadır. Bitkinin Kökleri, Yaprakları ve dalları kullanılmaktadır.

Pazının Faydaları

Diyabet riski taşıyanlar tüketmelidir. Diyet yemeklerinin vazgeçilmezidir. İştah açar, Kansızlığa iyi gelir, Öksürüğü keser, Vücuda dinçlik verir, İdrar söktürür ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır. Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltır. Lif ve sirinjik asit barındırmasıyla kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Gözleri korur, Beyne faydalıdır, Sinir sistemini düzenler, Kabızlığı önler.
Pazı Nasıl Kullanılır : Haşlanmış olan yaprakları basura yanığa şişlere iyi gelir. Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse faydalı olur. Ayrıca pazı suyu ile saçların yıkanması saçların dökülmesini azalmakta, yani saçları besleyici özellikler de göstermektedir.

Tekrar deneyin

Pancar

Pancar, turpgiller (Brassicaceae) familyasından, genellikle kırmızı veya sarı renkli, sert, yumru köklü bir sebzedir. Yaprakları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir