Papatyanın Faydaları

Papatya

Papatyagiller ailesinin en önemli türlerinden biri olan tıbbi papatya, tek yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 10 – 30 cm arasında değişir. Gövdesi dalı, yaprakları parçalıdır. Parçalanmış yaprakları oluşturan yaprakçıklar iğne şeklindedir. Çiçek yapısı oldukça karakteristiktir. Tüpsüçiçeklerin bulunduğu sarı renkli başçık adı verilen yapı yaklaşık 1,5 cm çapındadır ve içi boştur. Papatyanın tohumları küremsi şekilli, küçük, yüzeyi düz ve sarımsı renklidir. kendine has bir kokusu olan tıbbi papatyanın tadı acımsıdır. Tıbbi papatya Avrupa başta olmak üzere Asya’nın batı kısmında, Akdeniz’de ve kuzey Afrika’da doğal olarak yetişir. Bunun dışında bir çok ülkede tarımı yapılmaktadır.

Papatyanın Faydaları
Tıbbi papatya yüzde 1 – 2 oranında uçucu yağ içerir. Bu yağ mavimsi renklidir. Bunun dışında çeşitli flavonoid ve glikozidler de içerir. Tıbbi olarak papatyanın kurutulmuş çiçekleri, alkol veya su ile hazırlanmış sıvı ekstresi kullanılır. Papatya harici ve dahili olarak kullanılabilen bir bitkidir. İnfüzyon şeklinde kullanılan papatya çayı dahilen, hazımsızlık, gaz problemi, uykusuzluk, sinir rahatsızlıklarında kullanılır. Harici olarak ciltte görülen kızarıklık, yara, böcek sokması, ağız çevresi yaraları ve hemoroit tedavisinde kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığında buğu yapılarak da kullanılır.

Papatyanın Zararları
Tıbbi papatya türünün bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Tekrar deneyin

Pancar

Pancar, turpgiller (Brassicaceae) familyasından, genellikle kırmızı veya sarı renkli, sert, yumru köklü bir sebzedir. Yaprakları …

2 yorumlar

  1. o çok sevdiğim papatya çiçeğinin ne kadar faydası varmış öyle

  2. benim en hoşuma giden çiçektir papatya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir