Ökse Otu

okse-otu-faydalariÖkse Otu : Latince ismi Viscum album L. Türkiye’de bilinen diğer isimleri ise Çekem,  Burç Ağacı, Gökçe Ağacı, Gevele, Güvelek ve Gövelek olarak da bilinmektedir. Ökse otu Türkiye, Balkanlar, Kafkaslar ve Hazar Denizi ülkelerinde yetişmektedir. Yaprakları zeytin ağacı yaprağına benzer. Meyvesi ise Beyaz parlak renkli olup bezelye büyüklüğündedir. Meyveleri tüketilmez. .

Ökse Otu Faydaları

Kalp krizi riskini azaltır. Atardamar sertliğine iyi gelir. Kan dolaşımını normale çevirir. Vücuttaki hormon bozukluğunu düzelterek, vücudun hormonel sistemini dengeler. Yüksek tansiyonu düşürür, tansiyon etkili baş ağrılarını giderir. Sinirleri yatıştırır, Çarpıntıyı dindirir. Metabolizmayı hızlandırır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.
Ökse Otu Nasıl Kullanılır ? 1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakçık ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirerek hazırlanan çay, günde üç kez içilir.
Ökse Otunun Zararları : Ökse otunun meyveleri kullanılmamalıdır. Zehirlidir.

Tekrar deneyin

Okaliptüs Yaprağı

Okaliptüs Yaprağı, Türkçede “eukaliptüs yaprağı” olarak da bilinmektedir. Eukaliptüs, Avustralya’ya özgü bir ağaç türüdür. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir