Öd Ağacı Faydaları

Öd ağacı od-agaciGüney Asya’da yetişen bir ağaç türüdür. Diğer isimleri Ud Hindi, Ud-i hindi, Kust-i bahri’dir Bu ağacın Latince isimleri ise Aquilaria agallocha (Aloexylum agallochum, Agallochum officinale, Agallochi verum) olarak bilinir. 

Öd ağacından parfüm esansları elde edilir, Kokusu zencefil kokusunu anımsatır. Ayrıca Öd tespihleri ise oldukça popülerdir. Beyaz ve siyah renkleri mevcuttur. 

Öd Ağacı Faydaları

Kalın bağırsağa etkili bir müshildir. Öd ağacı sıvısı, pigment ve haserat ilaçları yapımında kullanılır. Zatülcenb (akciğer zari iltihabi, ampiyem) için suyu faydalıdır. Öd ağacının tozunu su ile karıştırdıktan sonra yedi defa ağızdan akıtması veya burundan damlatması bademciye iyi gelir. Öd ağacı tozu hem içilerek ve hem de merhem gibi cilde sürülerek kullanılır. Yalnız başına kullanıldığı gibi, başka maddelerle karıştırılarak ta kullanılır. Kafur ile karıştırıldığında birinin diğeri ile ıslahı gibi tıbbi bir maksat vardır. Balgamı emer, nezleyi keser. Şerbet yapılıp içildiği zaman karaciğer ve mide zafiyetine ve bunların üşütülmesinin dolayı meydana gelen rahatsızlığa karşı; gün aşın ve dört günde bir nöbetle gelen sıtma hastalığına ve zehirlenmeye karşı faydalıdır, Su veya bal ile macun yapılır ve yüzdeki çillere sürülürse giderir. Mideyi ısıtır, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder. Zehirlenmeye karşı faydalıdır. Felç hastalığına karşı gayet iyi gelir. İdrar ve adet kanamasını çoğaltır.

Tekrar deneyin

Okaliptüs Yaprağı

Okaliptüs Yaprağı, Türkçede “eukaliptüs yaprağı” olarak da bilinmektedir. Eukaliptüs, Avustralya’ya özgü bir ağaç türüdür. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir