Nergis

nergis-faydalari-569Nergis : Latince ismi Narcissus olan bir çiçek türüdür. 20 cm ile 80 cm arasında boyu değişmektedir. Çiçeklerinin rengi ise beyaz ve sarı renkte açmaktadır. Nergis çiçeğinin ana vatanı Avrupa’dır. Ülkemizde ise Akdeniz ve Ege Bölgesi kıyılarında doğal olarak yetişmektedir. Bu Bitki çiçeğinin yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Nergis Faydaları

Sakinleştirir, Ateş düşürür. Sara hastalarına iyi gelir. Kusturur. İshal yapar, Kabızlığı bitirir. Rahim ve mesane ağrılarını giderir. Kökü yakı yapılıp sirke ile başa sürüldüğünde saç kıran hastalığına fayda sağlar. Soğanının lapası, yakısı yaraların irinini kurutur, temizler ve iyileştirir.
Nergis Zararları : Soğanları zehirli olduğu için fazla miktarda kullanılmamalıdır. Soğanını yiyen kişide bulantı, kusma, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir. Ayrıca, hamilelerde düşüğe sebep olabilir.
Nergis Nasıl Kullanılır : Çiçekleri kurutulup çay olarak kullanılabilir. Kurutularak toz haline getirilmiş nergis soğanından 0,5-1 gr bir demliğe konur. Üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve bu dem sabah-öğle-akşam az az içilir.

Tekrar deneyin

Nolana

Nolana bitkisi, Güney Amerika kökenli bir bitki türüdür. Çiçekleri çeşitli renklerde olabilmektedir. Genellikle mavi veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir