Nazar Otu

Nazar Otu, Nazar otunun diğer ismi Üzerliktir. Latince isimleri ise Peganum African rue, Peganum. Yetiştirildiği yerler Arfika, Asya, Amerika ve ülkemizde ise Orta Anadolu bölgelesinde doğal olarak yetişir. 50-70 cm boylarında, beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. A vitamini ile C vitamini açısından da zengindir.

Nazar Otunun Faydaları

Uyarıcıdır. Balgam söktürür. Sinir sistemini uyarır. Saç dökülmesini engeller. Sulu egzamada şikayetleri giderir. Sıtma mikrobuna karşı da faydalıdır. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. İdrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalıdır. Parkinson hastalığına ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahiptir. Zekayı geliştirir. Antidepresan etkileri ile depresyon tedavisinde yararlı olabilir. Basur ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Rahim kaslarını kasıcı etkileri ile adet söktürücü olarak faydalıdır. Romatizma, varis, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir. Cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmakta ve bu amaçla özellikle Hindistan’da afrodizyak olarak kullanılmaktadır.
Çeşitli hastalıklarda Nazar Otu Nasıl Kullanılır.

Basur: Çizerlik tohumları kavrulup öğütülür, yemeklerden yarım saat önce 1 ‘er tatlı kaşığı yenir. Varis: Çizerlik tohumu öğütülüp, balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Adet söktürücü: Üzerlik tohumu kaynatılıp, balla tatlanlandırılarak 1’er su bardağı içilmeye devam edilir. Nefes darlığı: Üzerlik tohumu, sinirli otla kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilmeye devam edilir. Romatizma, kulunç: Üzerlik tohumu kekik ile kaynatılıp, balla tatlanlandırılarak içilmeye devam edilir. Üzerlik tohumu kaynatılıp banyo yapılır. Şişmanlatıcı: Keten tohumu, üzerlik tohumu, polen öğütülüp, balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. İdrar söktürücü: Üzerlik tohumu kaynatılıp, balla tatlanlandırılarak içilmeye devam edilir. Kurt düşürücü: Kavrulmuş üzerlik tohumu öğütülüp, aç karina 1’er tatlı kaşığı yenir. Baş ağrısı: Üzerlik tohumu kaynatılıp, bal ve şekerle beraber tatlandırılıp 30 gün içmeye devam edilir. Balgam ve habis artik söktürücü: Üzerlik tohumu tatlı su ile yıkanır, süzülür. Daha sonra sıcak su içinde bal ve susam yağı ile kaynatılıp içilirse, kusturarak, göğüs ve bastaki balgam türevlerini çıkartır.

Tekrar deneyin

Nolana

Nolana bitkisi, Güney Amerika kökenli bir bitki türüdür. Çiçekleri çeşitli renklerde olabilmektedir. Genellikle mavi veya …

Bir Yorum

  1. Nazar otunu nereden temin edebilirim bi fikri olan varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir