Nane

Nane : Adaçaygiller ailesinden olan nane 30 – 90 cm arasında boylanabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeleri dört köşeli ve yükselici tiptedir. Nane yaprakları dal üzerinde karşılıklı bulunur yumurta ya da oval şekillidir. Koyu yeşil renkli olan nane yapraklarının kenarları dişlidir. Nane yaprakları mor renkli olup dal uçlarında bulunur. Çiçekleri iki dudaklıdır. Çanak yaprakların üzeri tüylüdür. Nanenin tıbbi amaçlı olarak kurutulmuş yaprakları ve subuharı distilasyonu ile elde edilmiş yağı kullanılır.

 

Nanenin FaydalarıNanenin Faydaları

Nanenin içinde, uçucu yapı, monoterpenler, mento ve meton adı verilen bileşikler bulunur. Tıbbi olarak nanenin daha çok yağı haricen kullanılır. Kurutulmuş nane yaprakları ise infüzyon şeklinde hazırlanılarak günde 2-3 kez içilebilir. Nane yaprakları dahilen alındığında mide ve bağırsaklarda oluşan problemlerin tedavisinde, nezle ve öksürük tedavisinde, süt artırımında ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Nane yağı ise haricen kas ve migren ağrılarının tedavisinde kullanılır. Nane yağı oldukça kuvvetli bir yağdır. Bu nedenle cildi hassas olan kişilerde, göz – burun çevresinde ve çocuklarda kullanılması tehlikelidir. Bazı durumlarda susam yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Bunun dışında nane bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur.

Tekrar deneyin

Nolana

Nolana bitkisi, Güney Amerika kökenli bir bitki türüdür. Çiçekleri çeşitli renklerde olabilmektedir. Genellikle mavi veya …

Bir Yorum

  1. Naneyi evinizde saksıda bile yetiştirebilirsiniz. lütfen nanenin faydalarını bilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir