Misvak

misvak-faydalariMisvak : Latince ismi Salvadora persica olan misvak yaklaşık 1500 yıldır diş temizleyicisi olarak kullanılmaktadır. Ana vatanı bilinmese de Misvak Ağacı Doğu Afrika’dan Hindistan’a uzanan coğrafya’da doğal olarak yetişmektedir. Misvak ağacının 25 türü bulunmaktadır. Bunların içerisinde en sağlıklı misvak ağacı türü Erak tır. Misvak ağacının meyvesi yenilebilir. Misvak ile ilgili ayetler ve hadisler mevcuttur. Bekara 222 de geçmektedir. Bir hadiste ise (Gece namazı için kalkınca, ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.) [Deylemi]

Misvak Faydaları

En etkili diş temizleme aracıdır. Damağı güçlendirir. Zekayı geliştirir. Sesi güzelleştirir. Veremi engeller. Mikropları ve bakterileri öldürür. Dişleri temizler ve dişetlerini kuvvetlendirir. Diş çürümelerini engeller ve dişleri beyazlatır. Ağız kokusunu giderir. Ağrıları hafifletir.
Misvak Meyvesi Faydaları : Mideyi kuvvetlendirir. Bu meyve kaynatılıp suyu içilirse idrarı çoğaltır ve mesaneyi te­mizler. Balgamı giderir.  Mide gazını gidermeye yardımcı olur.

Tekrar deneyin

meyan

Meyanın Faydaları

Meyanın Faydaları, özellikle Asya ve Avrupa’da yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Latince adı Glycyrrhiza glabra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir