Mersinin Faydaları

Mersin
Mersingiller ailesinden olan mersinler 5 m’ye kadar boylanabilen, herdem yeşil, aromatik çalılardır. Odunsu olan mersin gövdeleri koyu renkli ve kabukları çatlaklıdır. Herdem yeşil olan mersin yaprakları 1 – 3 cm boyunda 1 – 1,5 cm genişliğinde, derimsi, yumurtamsı ya da kama görünümündedir. Mersin yapraklarının sapı kısa, dip kısmı yuvarlak, uç kısmı sivridir. Tüysüz ve koyu yeşil renkli olan yaprakların kenarları tamdır. Üst kısmı parlak ve koyu yeşil, alt kısmı mat koyu yeşildir. Mersin çiçekleri beyaz ve keskin kokuludur. 2-3 cm çağında olan bu çiçekler 5 adet yuvarlak taç yaprağa sahiptirler. Mersin meyveleri 8-10 mm çapında yaklaşık nohut büyüklüğünde üzümsü bir meyvedir. Sonbaharda olgunlaşan meyveler mavi-siyah bir renk alır. Çok sayıda olan tohumları sert kabuklu ve koyu renktir. Ancak kültüre alınmış mersinlerin meyveleri daha iri ve beyaz-açık yeşil renktir.

Mersinin FaydalarıMersinin Faydaları
Kuvvetli bir aromaya sahip olan mersin bitkisi parfümeri ve gıda sanayinde kullanılır. Mevyeleri ise genellikle lokal olarak yenilmektedir. Bununla birlikte halk hekimliğinde yaprak ve meyveleri, mikrop öldürücü, kuvvet verisi, iştah açıcı, Bronşite Faydalıdır, Nezleye iyi gelir, İshali keser, Mide Ağrılarını giderir, Egzamada faydalıdır ve kan dindirici olarak kullanılır.

Tekrar deneyin

meyan

Meyanın Faydaları

Meyanın Faydaları, özellikle Asya ve Avrupa’da yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Latince adı Glycyrrhiza glabra …

3 yorumlar

  1. yaban mersini çok lezzetli bir meyve türüdür. kesinlikle bir kez yemenizi tavsiye ederim

  2. Sağlığımız açısından mersin meyvesi çok faydalı bir meyvedir, kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir.

  3. Habanero mersininin konsantre artrici ozelligi tesbit edildi .ozellikle cocuklar icing super bir besin.tavsiye ederim.cilekle veya kirazla blender den gecirin tatina doyum olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir