Lekeli Ciğer Otu

lekeli-ciger-otu-faydalariLekeli Ciğer Otu : Ülkemizde yaygın olarak doğal ortamlarda yetişen çiçekli bir ot türüdür. Hemen hemen bütün bölgelerimiz de yetişen Lekeli Ciğer Otu farklı isimlerde de bilinmektedir. Latince adı Pulmonaria officinalis olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Ciğer Otu ve Akciğer otu olarak bilinir. Mart – Mayıs aylarında çiçek açar.

Lekeli Ciğer Otu Faydaları

Göğsü yumuşatır. Kan Yapar. Öksürüğü azaltıcı etkileri ile akciğer hastalıklarında faydalıdır. Göz hastalıklarına iyi gelmektedir.  Mide, bağırsak ve idrar yolu hastalıklarında da faydalıdır. Balgam Söktürür. Mikrop öldürücüdür. İshale iyi gelir. Cilt iltihaplarını giderir. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. İdrar söktürücüdür.
Lekeli Ciğer Otu Nasıl Kullanılır : Yaprakları ve çiçekli dalları kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır.  Bu su çay olarak içilebileceği gibi haricen basur ve meme çatlakları ile hafif yanıklarda kullanılabilir. Öksürük İçin : Yirmi şer gram sinirli ot, keklik otu ve ciğer otu, 10 ar gram meyan kökü, hatmi kökü adaçayı yaprağı ve rezene tohumu, demliğe konur. Üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra içilir.

Tekrar deneyin

Limon Otu

Limon Otu : Latince ismi Lippia citriodora olan 2 buçuk 3 metreye kadar büyüyebilir. Çiçekleri leylak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir