Kekiğin Faydaları

Kekik

Thymus sp. (Labiatae)
Adaçayıgiller ailesinden olan kekik çok yıllık bir bitkidir. Yarı çalı şeklinde görülen bu bitkinin boyu 20-30 cm arasındadır. Gövdesi dört köşeli,yaprakları ince uzun biçimlidir. Yaprakların uç kısmı sivri, kenarları yuvarlaktır. Kekik çiçeklerin iki dudaklı olup bazıları beyaz çiçekli, bazıları da pembe çiçeklidir. Ülkemizde çok sayıda Thymus türü, kekik olarak benzer amaçlı kullanılmaktadır. Bunun dışında adaçaygiller ailesinden olan başka cinslere aie ( Origanum sp. Coridothymus sp. vd.) bitki türleri de kekik adı altında satılmaktadır. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Kekikbitkisinin kurtulmuş gövde ve yaprakları tıbbi amaçla kullanılır. Bu bitkinin içinde, yüzde 2-3 oranında uçucu yağ, timol, karvakrol, linanol, timen gibi glikozitler bulunur.

Kekiğin Faydaları

 

Kekik genellikle kurtulmuş yapraklarının sıcak suyla infüzyonu şeklinde kullanılır. Bunun dışında kekiğin kaynatılması ve damıtılması sonucunda kekik suyu ve yağı da elde edilir. Ancak kekik suyu ve yağı oldukça kuvvetli drog’lardır. Dahili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kekik yağı ise antibakteriyal özelliği nedeniyle, yaraların iyileştirilmesi, kanamaların durdurulmasında kullanılır. Ayrıca kekik, adet sancılarının düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Kekik baş ağrıları, Mide ağrıları, Karın ağrıları, Boğmaca, Boğaz ağrısı, Bronşit, Grip ve soğuk algınlığında etkilidir. Kekik yan etkileri olmayan bir bitki türüdür.
Kekiğin Zararları

Ancak adayaçıgiller ailesine karşı hassasiyeti olan kişilerde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca bu bitkinin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması uygun değildir.

Tekrar deneyin

Kırlangıç Otu

Kırlangıç otu, genellikle Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki türüdür. Bilimsel adı Equisetum …

Bir Yorum

  1. Kekik tüketmek sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir