Itırlar

ItirlarItırlar : Ana vatanı Türkiye olmasa da ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde doğal olarak yetişen bir bitki türüdür. Latince ismi Pelargonium olan bu bitkinin ülkemizde bilinen isimleri Çoban iğnesi, Kokulu sardunya, Turna gagası dır. Ülkemiz de süs bitkisi olarak park ve bahçelerde yetiştirilmektedir.  Bu bitkinin boyu 50-60 santimetreye kadar uzamaktadır. Çiçekli bir bitkidir, Çiçekleri pembe ve beyaz renklidir, Mayıs ayından Ekin ayına kadar çiçek açar, verdiği hoş kokusu ile bir çok parfüm markası tarafından esans olarak da kullanılmaktadır.

Itırlar Faydaları

Kanı temizleyerek kan dolaşımını düzenler. İshali keser, Boğaz ağrılarına iyi gelir, Grip, Nezle, Astım ve Akut Bronşiti keser, Bir çok soğuk algınlığı hastalığına iyi gelir, Sakinleştirir, Cildi güzelleştirir, Cilt yaralarını iyileştirir. Egzama ve Akne sorunlarınızı ortadan kaldırır. Mide ve bağırsaklardaki gazları atar, Sindirim sitemini düzenler, Hazim sizliğe iyi gelir.
Itır Nasıl Kullanılır : 2-5 gram kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenerek elde edilen in füzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

Tekrar deneyin

Isırgan Kökü

Isırgan kökü, ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından bir bitki olan ısırganın kök kısmıdır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, kalsiyum, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir