Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Günümüzde en popüler şifalı bitkilerden biri olan Isırgan ılıman kuşakta yer alan tüm ülkelerde yetişebilen kozmopolit bir türdür. Isırgan adıyla ülkemizde hem ” Urtica Dioica ” Türü hem de ” Urtica Urens” türü kullanılmaktadır. Her iki tür morfolojik olarak birbirine benzer ancak Urtica dioica çok yıllık otsu bir türdür ve boyu 150 CM’ye kadar ulaşabilir. Urtica Urens Türü ise tek bir yıllık bir tür olup boyu 50 CM’yi geçmez. Bu özellikleri dışında her iki ısırganın çiçekleri ve yaprakları birbirlerine benzer. Bu bitkilerin her ikisinde de sert ve batıcı salgı tüyleri vardır. Bu tüylerin içindeki yakıcı madde nedeniyle bitkiye dokunulduğunda deride yanmaya neden olur. Isırgan Bitkisinin tıbbi olarak yaprakları ve tohumları kullanılır.

Isırgan Otunun FaydalarıIsırgan Otunun Faydaları en etkili faydalarından birisi Ateş düşürmede etkili olmasıdır.

Isırgan bitkisi kimyasal içerik açısından zengin bir türdür. Bu bitkinin yapısında yağ asitleri, terpenler, triterpenler, ”sterol” ve ”kumarin” gibi bileşikler bulunur. Isırgan rizomları tıbbi olarak, idrar yolları hastalıklarında kullanılır ve iyi bir idrar sökücüdür. Bunun dışında astım, öksürük, diare, ateş, hemoroit, burun kanamaları ve yılan sokmalarında kullanılır.
Isırgan Kozmetik olarak da saçlar için çok faydalı bir türdür. Isırgan, saçların kısa bir sürede uzamasını sağlar ve kepeği önler Isırgan yapraklarıda benzer amaçlarla, infüzyon şeklinde kullanılır.

Tekrar deneyin

Isırgan Kökü

Isırgan kökü, ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından bir bitki olan ısırganın kök kısmıdır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, kalsiyum, …

3 yorumlar

  1. Isırgan otu saç dökülmesine iyi gelir mi ? ısırgan otu şampuanları var saç dökülmesine karşı etkili bunlar güvenli midir ?

  2. bizim geleneksel yemeklerimizde ısırgan otu çorbası var. çok sağlıklı bir bitki ısırgan otu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir