İpeka

İpeka : Latince ismi Cephaelis ipeca cuanha olan bu bitkinin Ana Vatanı Güney Amerika Kıt’asıdır. Türkiye’de bilinen diğer isimleri ise Güve otu ve Altın Çiçek olarak bilinir. 60 Cm’ye kadar boylanabilen Çiçekleri Sarı, Beyaz ve Kırmızı renkte açan genellikler ormanlarda yetişen bir bitki türüdür.

İpeka Faydaları

ipeka-faydalariBöbreklere oldukça faydalıdır. idrar söktürücü özelliği ve böbrekteki taşların dökülmesini sağlar. Vücudun direncini arttırır. Eklem ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Vücuda tokluk hissi verir. Bronşite iyi gelir. Öksürüğü dindirir. Balgam söktürücüdür. Vücutta oluşan iltihapları giderir. Mideyi rahatlatır, Mide hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Tahrip olan ya da yıpranan dokuları yeniler. Dizanteri mikrobunu öldürür. 
İpeka Nasıl Kullanılır : Bitki kökü kullanılır. 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur. İpeka Kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur.
İpeka Zararları : Zehirli bir bitki olduğu için minimum dozda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Tekrar deneyin

Isırgan Kökü

Isırgan kökü, ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından bir bitki olan ısırganın kök kısmıdır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, kalsiyum, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir