Huş Ağacı

hus-agaci-faydalari-569Huş Ağacı : Latince ismi Betula pendula olan Huş ağacının ana vatanı tam olarak bilinmese de Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Huş ağacının yaprakları, kabukları ve tomurcukları kullanılmaktadır. 12 Metreye kadar boylanabilen huş ağacı, koyu yeşil renkli yaprakları, sarımsı yeşil renkte çiçek açan küçük meyveli bir ağaçtır.

Huş Ağacı Faydaları

Kansere karşı vücudu korur. Kanı temizleyici ve idrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kas ağrılarını hafifletir. Vücutta biriken fazla suyu ve tuzu boşaltarak vücudun su tutmasına bağlı şişmanlamayı önler. Ayak kokusunu giderir. Romatizma şikayetlerini azaltır. Öksürüğü keser. Saçları güçlendirir, saç dökülmesi ve kepeği önler. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Ağrıları keser. Mesane iltihabı, ishal ve bahar yorgunluğuna faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürür. AIDS’e yol açan HIV’nin yayılmasını engeller.
Huş Ağacı Nasıl Kullanılır : Çayı için; bir kaşık dolusu huş ağacı kabuğunun 15 dakika kaynar suda tutulması gerekmektedir. Bitkinin faydalı olduğunu iddia eden araştırmacılar, çayının günde 2-5 bardak tüketilmesi gerektiğini savunuyorlar. Huş ağacının kabuğundan elde edilen doğal betulinik asit, haricen deriye de uygulanabilmektedir.

Tekrar deneyin

Hünnap

Hünnap bitkisi, Rosaceae familyasına ait, çalı formunda bir bitkidir. Bilimsel adı “Crataegus” olan bu bitki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir