Hodan

Latince ismi borage olan bu bitki ülkemizde hıyar otu ve sığır dili ismi ile bilinmektedir. Bu bitki Akdeniz, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıt’asının bazı bölgelerinde yetişmektedir. Hızlı bir şekilde büyüyebilen bu bitki, Kumlu yumuşak topraklarda ve güneşli bölgelerde yetişir.İçeriğinde müsilaj ve madeni tuzlar vardır. Tıbbi bir mineral deposu olan bu bitkinin kökü ve kurutulmuş yapraklarından bitki çayı ve bitki yağı yapılmaktadır. Salata yemeklerinde de kullanılmakta.

Hodanın Faydaları

hodanin-faydalari-hodan-yagiDepresyona iyi gelir. Sindirim sistemi sorunlarını azaltır. Metabolizmayı güçlendirir. Öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürür. İdrar zorluğunu giderir. Cesareti arttıran bir şifalı bitkidir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı oldukça etkilidir. Emziren annelerin sütünü arttırır. Ateş düşürücüdür. Solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hodan Bitki Çayı Tarifi

2 tatlı kaşığı hodan 1 bardak kaynar suya konur ve demlenmesi için 15 dakika beklenir.Günde 3 defa birer bardak içilmesi şifa verir ve strese karşı bünyeyi güçlendirir.Hodanın bilinen ciddi bir etkisi yoktur ve her türlü rahatsızlığı olan kişiler kullanabilir.

Tekrar deneyin

Hünnap

Hünnap bitkisi, Rosaceae familyasına ait, çalı formunda bir bitkidir. Bilimsel adı “Crataegus” olan bu bitki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir