Hercai Menekşe

hercai-menekse-faYDALARIHercai Menekşe : Türkiye’de sıklıkla gördüğümüz çiçek türlerinden birisidir. Sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır.
Bilinen Bileşimi : Salisilik asid, metil salisilat, violin, rutin glikozidi, violaksantin, zeoksantin, flavoksantin, kalsium ve magnezyum tuzları, tanenler.
Toplama ve Saklama Koşulları : Bitki çiçek açtığı sürece dal, yaprak, çiçek sapı ve çiçekleri toplanır. Kuru bir yerde özenle kurutulur.

Hercai Menekşenin Faydaları 

Kan Temizleyici: Hercai menekşe, kantaron ve kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir. Kusturucu: Hercai menekşe kökü kaynatılıp içilir. Romatizma: Hercai menekşe, nane ve karanfille beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Mayasıl: Hercai menekşe, şahtere ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir. Öksürük: Hercai menekşe, kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Nezle: Hercai menekşe, kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Grip: Hercai menekşe, kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Hercai Menekşe Bazılarında alerji yapabilir. Menekşenin kullanıldığı yerlerde kullanılır. İçindekiler:Flavonglikozit, Salisik asit, Saponin, Sümüksü madde, Şeker, Tanen

Kullanım Şekli : Kurutulmuş karışımdan 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir.

Tekrar deneyin

Hünnap

Hünnap bitkisi, Rosaceae familyasına ait, çalı formunda bir bitkidir. Bilimsel adı “Crataegus” olan bu bitki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir