Hardal

hardal-faydalariHardal : Latince ismi sinapis olan bu bitki Türk Mutfağında sıkça kullanılan bir bitki türüdür. Hardalın ana vatanı tam olarak bilinmese de Akdeniz’de yetişen bir bitki türüdür. Boyu 60 Santimetreye kadar uzar, tüylü ve otsu bir bitki olan hardal bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Hardalın 3 Çeşiti vardır. Beyaz, Siyah ve Kırmızı renklidir. Bu bitkinin tohumlarından ilaç ve mutfağımızda baharat olarak kullanılmaktadır.

Hardal Faydaları

Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Romatizma ve terden tutulan kısımlara çok iyi gelir. Cinsel bezlerin işleyişini hızlandırır. Cinsel arzuyu artırmanın yanı sıra sinirleri kuvvetlendirir. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Sakinleştiricidir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak için faydalıdır. Ağrı kesicidir. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.
Zardal Zararları : Hardal Sade olarak asla kullanılmaz. Lapada Uçucu yağın buharlaşması sonucu göze zarar verebilir.
Hardal Nasıl Kullanılır : Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır. Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir. Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir.

Tekrar deneyin

Hünnap

Hünnap bitkisi, Rosaceae familyasına ait, çalı formunda bir bitkidir. Bilimsel adı “Crataegus” olan bu bitki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir