Enginar

Dünya’da bir çok ülkede tüketilir. İnsan sağlığını için mükemmel bir sebzedir. Bir çok hastalığa iyi gelir.  Amerika Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı, En sağlıklı sebze olarak enginarı tavsiye ediyor.

Besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. A ve C vitaminleri ile kalsiyum, putasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

Enginarın Faydaları Neler?

Meme, Rahim Ağzı ve Prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığını korur. Hücre yıpranmasını azaltarak yaşlanma belirtilerini azaltır. Sarılık hastalığını yıpratır. Romatizma şikayetlerini azaltır. İshali keser, Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır. Kolesterolü düşürür. LDL kolesterolü olan hastalar için inanılmaz bir kolesterol düşürücüdür. Hazımsızlığa ve karın ağrısına iyi gelir. Karaciğer ve safrakesesinin korunmasında etkilidir. Şeker hastalarının kan şekerini dengelemede çok etkilidir.

Enginar nasıl seçilir?

İyi bir enginar ağır olmalı, yaprakları sık durumda bulunmalıdır. Eğer yaprakları açık ve yaygın ise o enginar bayattır. Enginarın ortası sert ve tüysüz olmalıdır. Bu tüylerin iğne gibi batması gerekir. Eğer sapta esmer lekeler varsa enginarın ortası çürümüştür.

Enginar nasıl temizlenir?

Önce sebzenin yaprakları ayrılır ve sökülür. Bu sökülme işi kolayca yapılır. Eğer yapraklar zor sökülüyorsa bunlar atılmalıdır. Kolay sökülen ve uçları kararmış yapraklar lezzetlidir, ancak sindirimleri biraz zordur. Orta tüylü kısma ulaştıktan sonra tüyleri ayıklanır ve kararmaması için limon suyuna batırılıp çıkarılır.

Tekrar deneyin

Enginar Yaprağı

Enginar yaprağı, enginar bitkisinin yapraklarıdır. Ayrıca birçok kültürde yemeklerde kullanılmaktadır. Enginar yaprakları genellikle tuzlu suda …

Bir Yorum

  1. Zayıflamak için insanlar enginarlı yemekler yaptığını biliyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir