Ebu Cehil Karpuzu

ebucehil-karpuzu-faydalariEbu Cehil Karpuzu : İsmi Arapça kökenli bir bitkidir. Latince adı Cucurbitaceae olan bu bitki ülkemizin bütün bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Halk arasında eşek hıyarı, çakal kavunu, acı kavun, acı düvelek, acı hıyar, yaban hıyarı olarak da bilinmektedir. Elma iriliğinde meyvesi çok acı ve ishal yapıcı bir bitkidir. İçeriğinde “colocynthine” vardır ve zehirli bir bitkidir.

Ebu Cehil Karpuzu Faydaları

Kaynatılmış suyu siroz hastalığına ağrı sızıya, kan pıhtılaşmasına ve fil hastalığına karşı gayet iyi gelmektedir. Buruna damlatılacak olursa, tıkalı gözenekleri açar, vücuttaki sarılığı temizleyip giderir. Eğer içi boşaltılır, içine bal doldurulur ve böylece kaynatılacak olursa; sara ve ruh hastalıklarında sakinleştirici bir etki yaratır. Egzama gibi cilt hastalıklarında ve yaralar da, kökünden hazırlanan lapa ve merhemler haricen (sürülerek) kullanılır. Taze kökün iç kısmı bir bıçak ile kazınarak elde edilen usare ağrı kesici ve yara iyi edici olarak cildin üzerine sarılır. Taze yaprakları da aynı amaç için kullanılır.
Ebu Cehil Karpuzu Zararları : Zehirli bir bitkidir. Doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Tekrar deneyin

Enginar Yaprağı

Enginar yaprağı, enginar bitkisinin yapraklarıdır. Ayrıca birçok kültürde yemeklerde kullanılmaktadır. Enginar yaprakları genellikle tuzlu suda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir