Dul Avrat Otu

Dul avrat otu genellikle ormanlık ve çalılıklar arasında yetişen bir bitki türüdür. Boyları 60 ile 150 cm arasında değişmektedir. Latince ismi Arctium lappa – Lappa officinalis olan bu bitkinin ülkemizde bilinen isimleri ise Pıtrak,  Dulkarıgömleği, Hanımyaması olarak bilinir. Binlerce yıldır bu bitki tıbbi anlamda çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır.

Dul Avrat Otunun Faydaları

Hücrelerin üremesini hızlandırır. İdrar Söktürücü, Hızlı bir şekilde terlemenize yardımcı olur. Hafif müshil etkisi vardır.Bedeni güçlendirici bir tonik tir. Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Dul avrat otu aynca deri sorunlarının tedavisinde etkili olur. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser. Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. Egzama ve sedef hastalıklarına karşı iyileştirici etkiler yapar.
Bu tür deri sorunlarına karşı olumlu etkilerini sağlamak üzere, bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.
Dul avrat otu romatizma ağrılarına karşı da etkili olur.
Bu olumlu etkiyi sağlamak için, bitkinin körpe ve iri yapraklarının tüylü alt tarafı ağrılı yere konulup bezle sarılarak, gece boyu kaymadan orada kalması temin edilir. Bu uygulama o günkü ağrıların geçirilmesinde etkili olur. Kalıcı tedavi için yukarıda hazırlanan yara lapası bir tülbentin içine yayılarak romatizma ağrılı yere sarılmalı, tedaviye uzun süre devam edilmelidir.

Tekrar deneyin

Darufülfül

DARUFÜLFÜL  : Latince ismi piper longum olan  Darufülfül değişik bir bitki türüdür, Ülkemizde bilinen diğer isimleri Darıfülfül …

Bir Yorum

  1. :))))) isme bakkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir