Bit Otu

bit-otuBit Otu : Latince ismi Delphinium Staphisagria olan bu bitkinin Türkiye’de bilinen isimleri Bit Otu ve Mezevektir. Boyu 1 metre ile 1 buçuk metre arasında değişen bu ot mayıs ve haziran aylarında mavi ve mor renkli çiçekler açar. Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişen bitki Anadolu’da da bu bölgelerde bulunur. Genellikle İzmir ve Manisa çevrelerinde yetişen bir bitki türüdür. Bit otunu kullanmadan önce mutlaka cildiye doktorunuza başvurun.

Bit Otunun Faydaları

Genel olarak saçlar için kullanılan şifalı bir bitkidir. Saç dökülmesi, Kepek, Saç derisi problemlerine iyi gelmektedir. Bit, kene ve pire gibi zararlı böcekleri öldürür. Romatizma ağrılarını azaltır.
Bit Otunun Zararları : Bit otu zehirli bir bitkidir deriye temasından ve göze temasından kaçınılmalıdır. Göz temas olursa mutlaka hemen doktora gidilmelidir.
Bit Otu Nasıl Kullanılır : Bir su bardağı içerisine 10 gr bit otu ilave edilir ve 5 – 10 kısık ateşte kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra saçlara masaj şeklinde uygulanır ve iki saat saçta bekletilir. Sonrasında mutlaka su ile durulanmalıdır. Şampuan kullanılmamalı yada organik şampuanlar kullanılmalıdır. İlk uygulamada sonuç alınır fakat sonuç alınmazsa bu kür bir ayda 3 kez uygulanmalıdır.

Tekrar deneyin

Bromelain

Bromelain, ananas bitkisinin saplarından ve meyvelerinden elde edilen bir enzimdir. Genellikle bir gıda takviyesi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir