Biberiye

BİBERİYE

Latince ismi Rosmarinus officinalis L. (Labiatae)
Adaçayıgiller ailesinden olan biberiyenin anavatanı Akdeniz bölgesidir. Çok yıllık, sık dallı küçük bir yarı çalı türüdür. Biberiye bitkisinin gövdesi odunsu olabilir. Yaprakları derimsi, ince ve uzundur. Bu yüzden kuş dili olarak da bilinmektedir. Biberiye çiçekleri genellikle dalların arasında bulunur, iki dudaklı mor lekeli ve mavi leylak renklidir.

Biberiyenin Faydaları


Bu bitkinin genellikle kurutulmuş yaprakları ile su buharı disitilasyonu ile üretilen uçucu yağı kullanılır. Bu bitkinin içinde, “Pinen”, “Borneol”, “Camphor” gibi bileşikler bulunur. Yurdumuzda daha çok baharat olarak kullanılan bu tür, dahilen hazım ettirici, idrar söktürücü, gevşetici ve tonik olarak kullanılırken, haricen romatizma ağrıları, baş ağrıları, adet sancıları için kullanılır. Biberiye yağı oldukça güçlüdür. Bu nedenle haricen kullanıldığında susam yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Ayrıca cildinde yara olanların, bronşit ve astım hastalarının kullanması sakıncalı olabilir.

Tekrar deneyin

Bromelain

Bromelain, ananas bitkisinin saplarından ve meyvelerinden elde edilen bir enzimdir. Genellikle bir gıda takviyesi olarak …

Bir Yorum

  1. biberiye çayı da oldukça faydalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir